
Kremy z filtrem. Czyli jak wspierać skórę i nie obciążać letniej pielęgnacji
W najbliższych dwóch artykułach podzielę się z Wami moją wiedzą dotyczącą tego niezwykle złożonego problemu pielęgnacyjnego. Ochrona przeciwsłoneczna to dynamicznie zmieniające się zagadnienie w dermatologii. Coraz więcej badań, nowych filtrów i kontrowersji…

UVA i UVB podobna nazwa, różne działanie.
UVA uszkadza skórę głębiej niż UVB, wpływając destrukcyjnie na włókna kolagenu, elastyny oraz naczynia krwionośne. Uszkodzenia kumulują się w czasie i widać je po kilku latach. Głębokie, prawie nieodwracalne ścieńczenie skóry oraz wiotkość i zmarszczki. Natężenie UVA jest takie same przez cały rok, niezależne od pogody i dodatkowo przenika przez szyby okien.



Co determinuje wysokość fotoprotekcji?
Na dobór wysokości ochrony kosmetyku fotoprotekcyjnego mają wpływ następujące czynniki:
- w jakich warunkach przebywamy najdłużej
- czy mamy problem z przebarwieniami itp.
- kosmetyki towarzyszące (podkład, puder)
- pośredni wpływ pory roku
Jak wysoki faktor ochrony należy wybrać?
Jeśli mamy skórę z tendencją do przebarwień, trądziku lub dojrzałą, wówczas wybieramy możliwie najwyższą protekcję. Krem SPF 50 koniecznie wzbogacony o filtr HEV. Jeśli nasza twarz nie ma skłonności do przebarwień i innych problemów skórnych zaostrzanych przez UV, możemy chodząc do pracy zaaplikować SPF 20 – 30. Prawdopodobnie nałożymy mniej kremu niż sugerowane 1,25 g. Zatem ochrona będzie i tak niższa niż deklarowana na opakowaniu. Z pomocą przyjdzie makijaż. Podkłady, pudry często wzbogacone są o SPF 20. Faktory fotoprotekcji stosowanej warstwowo sumują się. Podkładu z reguły nakładamy dużo mniej, niż w warunkach laboratoryjnych wylicza producent, więc też nie uzyskamy deklarowanej ochrony. Jednak zwiększymy na skórze ilość składników zawierających filtry.
Wychodząc z pracy odradzam aplikację kolejnej warstwy kremu. Skóra po wielu godzinach makijażu, całym dniu produkcji sebum, narażona na zanieczyszczenia zewnętrzne kurz i inne pyły i tak jest mocno obciążona. Jeśli mamy potrzebę silnej fotoprotekcji, zalecam nałożyć na skórę twarzy sypki puder mineralny, który będzie odbijał UV lub puder w kompakcie nakładany gąbeczką. Możemy spryskać skórę lekką mgiełką lub sprayem z filtrem. Ta grupa kosmetyków często zawiera SPF 50. Zabezpieczają skórę i nie obciążają.
Jeśli cały dzień przebywamy na słońcu połóżmy na skórę krem odmładzający z antyoksydantami, następnie możliwie najwyższą fotoprotekcję pamiętając o jej odświeżaniu. Najlepiej jeśli zrezygnujemy z makijażu. Aby wyrównać kolor skóry możemy użyć sypkiego pudru mineralnego.
Stosując kremy z filtrem zachowajmy rozsądek i nie stosujmy ich obsesyjnie.



Jak nie obciążyć skóry kremem dziennym i fotoprotekcją?
Postaw na jakość a nie na ilość. Dobrego bardziej skoncentrowanego kosmetyku będziemy mogli położyć mniej na skórę zachowując jego efektywność. Zacznijmy od dobrej bazy pod preparat z fotoprotekcją. U zdecydowanej większości z nas najlepszy będzie lekki krem, silnie nawilżający i co ważne z bardzo dużą ilością antyoksydantów czyli krem odmładzający. Wielu użytkowników Samarité potwierdza, że Divine Cream sprawdzi się świetnie jako baza nawet do silnej fotoprotekcji i makijażu. W większości kosmetyków flawonoidy, przeciwutleniacze z wyciągów roślinnych, witamina E i C znajdą się w dobrym kremie odmładzającym. Dobierając krem patrz na stan i potrzeby skóry a nie na wiek metrykalny. Więcej tutaj. Co do formy preparatu przeciw promieniowaniu UV możliwości mamy wiele i nie są to tylko tłuste kremy. Na rynku znajdziemy nawet wodę termalną z filtrem UV.
Jeśli jesteś posiadaczem skóry trądzikowej lub tłustej, użyj bezolejowego kosmetyku o lekkiej formule jak Divine Elixir. Nie stosuj kremu zostawiającego tłusty film. Skóry trądzikowe potrzebują silnej fotoprotekcji oraz działania antyoksydacyjnego. UV utlenia lipidy i indukuje stan zapalny pogarszając stan skór wrażliwych, naczyniowych i problematycznych. Skóry trądzikowe mają zmniejszoną ilość witaminy E i kwasu linolowego, dlatego tak ważne jest stosowanie antyoksydantów w preparatach pielęgnacyjnych nawet dla skór młodych. Do skór tłustych i mieszanych stosujemy kremy protekcyjne dedykowane do tego rodzaju cery. Będą miały lżejszą formułę i mniej tłuszczów. Często na kremach znajdziecie opis oil free lub dry touch. Nie zapomnij o uprzednim położeniu serum antyoksydantami.
Do skóry suchej i normalnej po położeniu kremu odmładzającego Divine Cream możemy użyć klasycznego kremu „przeciwsłonecznego”. Najlepiej by zawierał mieszaninę filtrów fizycznych i chemicznych, wówczas najłatwiej uzyskać transparentny film o wysokim faktorze ochrony. Nie używajmy kremów dla dzieci. Tłusta baza i obecność właściwie samych filtrów mineralnych (fizycznych) dla skóry dziecka jest idealna. Niestety dla osoby dorosłej taki krem będzie zbyt biały, może zapychać ujścia gruczołów łojowych, dodatkowo makijaż spłynie wkrótce po aplikacji.
Rano krem z filtrami a jakie kosmetyki w ciągu dnia?
- mgiełki z filtrem, spray w aerozolu, woda termalna z SPF
Zwykle są to preparaty z mocno rozdrobnionymi cząsteczkami filtrów są więc lekkie i niebielące. Forma aerozolu nie gwarantuje dokładnego pokrycia, dlatego ten rodzaj kosmetyków stanowi uzupełnienie a nie podstawę fotoprotekcji. Nie polecam z mikronizowanych filtrów do skór ze stanem zapalnym, uszkodzeniami lub bardzo wrażliwych ponieważ mogą podrażniać.
- podkład z filtrem w formie kompaktu
Łączy pielęgnację, kolor i SPF. Przy poprawianiu makijażu może być stosowany punktowo. Kosmetyki kolorowe wzmacniają efekt fotoprotekcji ale nie mogą pełnić funkcji podstawowej ochrony przed UV.
- puder mineralny
Kosmetyki te mają w składzie minerały, które są filtrami fizycznymi i odbijają światło. Nie obciążają nadmiernie skóry, dodatkowo matują. Na rynku jest coraz więcej pudrów mineralnych wzbogaconych o inne składniki fotoprotekcyjne. Dobrej jakości puder mineralny stapia się z kolorem skóry. Nie daje efektu maski.
- filtr w sztyfcie
Preparat o bardzo wysokiej protekcji do stosowania punktowo w miejscach bardziej eksponowanych lub z tendencją do przebarwień np. nos, okolice oczu, znamiona. Sztyft stosowany punktowo nie obciąży skóry i zapewni wysoką ochronę problematycznych miejsc z możliwością częstej reaplikacji.




Samarité a ochrona przed słońcem
Z Samarité możesz bezpiecznie cieszyć się słońcem.
c. d. n.
Wyciągi roślinne w fotoprotekcji.
Oznaczenia na kosmetykach „przeciwsłonecznych”
Ile kremu z filtrem aplikować by był skuteczny.

Samarité to obietnica, która zawsze się spełnia.
Autor
Expert Samarité
Wioletta Kaniewska
mgr farmacji, kosmetolog
Dziękuję za ten artykuł! Pani Wioletta jak zwykle pomogła 🙂
Pani Martyno, bardzo się cieszymy 🙂