Kremy z filtrem. Czyli jak wspierać skórę i nie obciążać letniej pielęgnacji

O zasadności stosowania kremów z filtrem pisała już każda gazeta i portal urodowy, ale nadal w gabinecie często zadajecie sobie pytanie: Jaki wybrać krem fotoprotekcyjny? Bo mój dotychczasowy… i tu zaczyna się wyliczanka minusów: obciążał, bielił skórę, makijaż spływał po godzinie, skóra się pociła, pojawiły się krostki, rozszerzone gruczoły łojowe oraz wiele innych powodów przez które nie znaleźliście odpowiedniego kremu z filtrem.

W najbliższych dwóch artykułach podzielę się z Wami moją wiedzą dotyczącą tego niezwykle złożonego problemu pielęgnacyjnego. Ochrona przeciwsłoneczna to dynamicznie zmieniające się    zagadnienie w dermatologii. Coraz więcej badań, nowych filtrów i kontrowersji…

UVA i UVB podobna nazwa, różne działanie.

UVB odpowiada za wywołanie rumienia. Efekty promieniowania widać szybko w postaci opalenizny. Latem i wiosną natężenie UVB jest silniejsze niż zimą.

UVA uszkadza skórę głębiej niż UVB, wpływając destrukcyjnie na włókna kolagenu, elastyny oraz naczynia krwionośne. Uszkodzenia kumulują się w czasie i widać je po kilku latach. Głębokie, prawie nieodwracalne ścieńczenie skóry oraz wiotkość i zmarszczki. Natężenie UVA jest takie same przez cały rok, niezależne od pogody i dodatkowo przenika przez szyby okien.

Co determinuje wysokość fotoprotekcji?

Różnice w fotoprotekcji SPF 30 a SPF 50 nie są spektakularne. Jednak wysokość faktora ma duże znaczenie dla skuteczności. Im wyższy faktor wybierzemy, nawet przy zmniejszonej aplikacji dajemy skórze wyższą ochronę. SPF 50 położony na skórę w zbyt małej ilości lub nie odświeżony odpowiednio często da ochronę na poziomie max. SPF 20.

Na dobór wysokości ochrony kosmetyku fotoprotekcyjnego mają wpływ następujące czynniki:

  • w jakich warunkach przebywamy najdłużej
  • czy mamy problem z przebarwieniami itp.
  • kosmetyki towarzyszące (podkład, puder)
  • pośredni wpływ pory roku

Jak wysoki faktor ochrony należy wybrać?

Jeśli 80% czasu przebywamy w zamkniętym pomieszczeniu. Nasza skóra nie poci się intensywnie i nie jest narażona na ścieranie kosmetyku, nie musimy tak często odświeżać fotoprotekcji. O ile w zamkniętych pomieszczeniach nie jesteśmy mocno narażeni na UVB o tyle UVA przechodzi przez szyby okien. Dodatkowo, skóra silnie narażona jest na światło niebieskie HEV. Przebywając najdłużej w tych warunkach rano po nałożeniu lekkiego nawilżającego kremu z antyoksydantami, należy zaaplikować fotoprotekcję i następnie ewentualny makijaż.

Jeśli mamy skórę z tendencją do przebarwień, trądziku lub dojrzałą, wówczas wybieramy możliwie najwyższą protekcję. Krem SPF 50 koniecznie wzbogacony o filtr HEV. Jeśli nasza twarz nie ma skłonności do przebarwień i innych problemów skórnych zaostrzanych przez UV, możemy chodząc do pracy zaaplikować SPF 20 – 30. Prawdopodobnie nałożymy mniej kremu niż sugerowane 1,25 g. Zatem ochrona będzie i tak niższa niż deklarowana na opakowaniu. Z pomocą przyjdzie makijaż. Podkłady, pudry często wzbogacone są o SPF 20. Faktory fotoprotekcji stosowanej warstwowo sumują się. Podkładu z reguły nakładamy dużo mniej, niż w warunkach laboratoryjnych wylicza producent, więc też nie uzyskamy deklarowanej ochrony. Jednak zwiększymy na skórze ilość składników zawierających filtry.

Wychodząc z pracy odradzam aplikację kolejnej warstwy kremu. Skóra po wielu godzinach makijażu, całym dniu produkcji sebum, narażona na zanieczyszczenia zewnętrzne kurz i inne pyły i tak jest mocno obciążona. Jeśli mamy potrzebę silnej fotoprotekcji, zalecam nałożyć na skórę twarzy sypki puder mineralny, który będzie odbijał UV lub puder w kompakcie nakładany gąbeczką. Możemy spryskać skórę lekką mgiełką lub sprayem z filtrem. Ta grupa kosmetyków często zawiera SPF 50. Zabezpieczają skórę i nie obciążają.

Jeśli cały dzień przebywamy na słońcu połóżmy na skórę krem odmładzający z antyoksydantami, następnie możliwie najwyższą fotoprotekcję pamiętając o jej odświeżaniu. Najlepiej jeśli zrezygnujemy z makijażu. Aby wyrównać kolor skóry możemy użyć sypkiego pudru mineralnego.
Stosując kremy z filtrem zachowajmy rozsądek i nie stosujmy ich obsesyjnie.

Jak nie obciążyć skóry kremem dziennym i fotoprotekcją?

Postaw na jakość a nie na ilość. Dobrego bardziej skoncentrowanego kosmetyku będziemy mogli położyć mniej na skórę zachowując jego efektywność. Zacznijmy od dobrej bazy pod preparat z fotoprotekcją. U zdecydowanej większości z nas najlepszy będzie lekki krem, silnie nawilżający i co ważne z bardzo dużą ilością antyoksydantów czyli krem odmładzający. Wielu użytkowników Samarité potwierdza, że Divine Cream sprawdzi się świetnie jako baza nawet do silnej fotoprotekcji i makijażu. W większości kosmetyków flawonoidy, przeciwutleniacze z wyciągów roślinnych, witamina E i C znajdą się  w dobrym kremie odmładzającym. Dobierając krem patrz na stan i potrzeby skóry a nie na wiek metrykalny. Więcej tutaj. Co do formy preparatu przeciw promieniowaniu UV możliwości mamy wiele i nie są to tylko tłuste kremy. Na rynku znajdziemy nawet wodę termalną z filtrem UV.

Jeśli jesteś posiadaczem skóry trądzikowej lub tłustej, użyj bezolejowego kosmetyku o lekkiej formule jak Divine Elixir. Nie stosuj kremu zostawiającego tłusty film. Skóry trądzikowe potrzebują silnej fotoprotekcji oraz działania antyoksydacyjnego. UV utlenia lipidy i indukuje stan zapalny pogarszając stan skór wrażliwych, naczyniowych i problematycznych. Skóry trądzikowe mają zmniejszoną ilość witaminy E i kwasu linolowego, dlatego tak ważne jest stosowanie antyoksydantów w preparatach pielęgnacyjnych nawet dla skór młodych. Do skór tłustych i mieszanych stosujemy kremy protekcyjne dedykowane do tego rodzaju cery. Będą miały lżejszą formułę i mniej tłuszczów. Często na kremach znajdziecie opis oil free lub dry touch. Nie zapomnij o uprzednim położeniu serum antyoksydantami.

Do skóry suchej i normalnej po położeniu kremu odmładzającego Divine Cream możemy użyć klasycznego kremu „przeciwsłonecznego”. Najlepiej by zawierał mieszaninę filtrów fizycznych i chemicznych, wówczas najłatwiej uzyskać transparentny film o wysokim faktorze ochrony. Nie używajmy kremów dla dzieci. Tłusta baza i obecność właściwie samych filtrów mineralnych (fizycznych) dla skóry dziecka jest idealna. Niestety dla osoby dorosłej taki krem będzie zbyt biały, może zapychać ujścia gruczołów łojowych, dodatkowo makijaż spłynie wkrótce po aplikacji.

Rano krem z filtrami a jakie kosmetyki w ciągu dnia?

Jeśli chcemy w ciągu dnia poprawić ochronę UV, niezależnie od rodzaju skóry możemy użyć wielu różnych kosmetyków z filtrami. Mogą to być:

  • mgiełki z filtrem, spray w aerozolu, woda termalna z SPF

Zwykle są to preparaty z mocno rozdrobnionymi cząsteczkami filtrów są więc lekkie i niebielące. Forma aerozolu nie gwarantuje dokładnego pokrycia, dlatego ten rodzaj kosmetyków stanowi uzupełnienie a nie podstawę fotoprotekcji. Nie polecam z mikronizowanych filtrów do skór ze stanem zapalnym, uszkodzeniami lub bardzo wrażliwych ponieważ mogą podrażniać.

  • podkład z filtrem w formie kompaktu

Łączy pielęgnację, kolor i SPF. Przy poprawianiu makijażu może być stosowany punktowo. Kosmetyki kolorowe wzmacniają efekt fotoprotekcji ale nie mogą pełnić funkcji podstawowej ochrony przed UV.

  • puder mineralny

Kosmetyki te mają w składzie minerały, które są filtrami fizycznymi i odbijają światło. Nie obciążają nadmiernie skóry, dodatkowo matują. Na rynku jest coraz więcej pudrów mineralnych wzbogaconych o inne składniki fotoprotekcyjne. Dobrej jakości puder mineralny stapia się z kolorem skóry. Nie daje efektu maski.

  • filtr w sztyfcie

Preparat o bardzo wysokiej protekcji do stosowania punktowo w miejscach bardziej eksponowanych lub z tendencją do przebarwień np. nos, okolice oczu, znamiona. Sztyft stosowany punktowo nie obciąży skóry i zapewni wysoką ochronę problematycznych miejsc z możliwością częstej reaplikacji.

Samarité a ochrona przed słońcem

Receptury Samarité nie zawierają filtrów UV lecz skupiają się na silnym działaniu antyoksydacyjnym, regenerującym i ochronnym. Fotoprotekcję należy dobierać indywidualnie do potrzeb skóry, pory roku i warunków w których przebywamy najdłużej. Dobrej jakości kremy i dobrana odpowiednio fotoprotekcja zapewnią skórze optymalną ochronę i zdrową kondycję. Jeśli użyta protekcja będzie zbyt niska wówczas skoncentrowane antyoksydanty Samarité zniwelują w dużej mierze negatywny wpływ UV. Zarówno Divine Elixir jaki i Divine Cream spełniają rolę kremu odmładzającego w warunkach stresu oksydacyjnego.W kolejnej części przybliżę rolę wyciągów roślinnych w fotoprotekcji i ochronie skóry.

Z Samarité możesz bezpiecznie cieszyć się słońcem.

c. d. n.

Filtry fizyczne czy chemiczne?
Wyciągi roślinne w fotoprotekcji.
Oznaczenia na kosmetykach „przeciwsłonecznych”
Ile kremu z filtrem aplikować by był skuteczny.

 


Samarité to obietnica, która zawsze się spełnia.

Autor
Expert Samarité
Wioletta Kaniewska
mgr farmacji, kosmetolog

0
POWIADOM MNIE O DOSTĘPNOŚCI PRODUKTU