Jak zdiagnozować typ skóry? I jak prawidłowo pielęgnować różne jej typy?

Na skórę swojej twarzy patrzymy codziennie, codziennie dotykamy jej i codziennie pielęgnujemy. Widzimy jak zmienia się w cyklu miesięcznym, różnych porach roku oraz z wiekiem. Istotnym czynnikiem wpływającym na kondycję skóry twarzy i ciała jest stan zdrowia całego organizmu. Skóra na twarzy potrafi zmienić się diametralnie nawet w przeciągu kilku miesięcy. Dlatego raz na jakiś czas warto przeprowadzić test, który pokaże jak nasza skóra zachowuje się bez pielęgnacji kosmetykami i makijażu.

24 godzinny test

Skóra inaczej pracuje w ciągu dnia i inaczej nocą kiedy spada nasza aktywność. Dlatego koniecznie test powinien trwać 24 h, a nie krócej. Po tym czasie zobaczymy jak naprawdę funkcjonuje nasza skóra, gdzie najszybciej się błyszczy i nie będzie to zakłamane np. przez użycie cięższego kremu. Po 24 h można zaobserwować, gdzie praca gruczołów łojowych nie jest wystarczająca w ciągu doby i skóra zaczyna się przesuszać lub odwadniać. W trakcie testu zobaczymy, że nasza skóra po dniu bez kosmetyków może wyglądać inaczej niż po nocy bez użycia pielęgnacji. Zobaczymy jak często skrajnie różne potrzeby ma nasza skóra na różnych partiach twarzy. Pamiętajcie, że okolice oczu rządzą się swoimi prawami i tam skóra jest zupełnie inaczej zbudowana, a jej funkcjonowanie może być inne niż na pozostałych partiach twarzy. W okolicach oczu skóra jest dużo cieńsza, marszczy się intensywniej na skutek mimiki oraz ma mniej gruczołów łojowych co wpływa na jej zwiększoną tendencję do przesuszeń lub odwodnienia.
Po teście można dopasować pielęgnację nie tylko do rodzaju skóry, ale również do poszczególnych partii twarzy np. inna na policzkach, a inna na czole.

Jak zrobić test pomagający zdiagnozowanie rodzaju skóry?

Rano myjemy skórę bardzo łagodnym żelem myjącym. Kosmetyk nie może być wysuszającym żelem do cery trądzikowej lub natłuszczającą pianką do cery suchej. Wybieramy łagodny i najbardziej neutralny żel myjący. Dokładnie spłukujemy twarz wodą i delikatnie osuszamy, nie pocierając mocno ręcznikiem.
Po godzinie od umycia twarzy większość osób zauważy lekkie ściągnięcie skóry. Nie przerywajmy testu. Zobaczmy czy praca naszych gruczołów łojowych będzie w stanie zapewnić komfort naszej skórze. Po 12 h przed pójściem spać niektórzy zalecają ponowne umycie twarzy. Ja skłaniam się do wersji bez dodatkowego mycia przed nocą. W trakcie snu organizm regeneruje się, zmienia się aktywność narządów odpowiedzialnych za wydzielanie hormonów.
Po 24 h widzimy jak nasza skóra zachowywała się w ciągu dnia. Czy po nocy wyglądała inaczej. Gdzie jest ściągnięta, przesuszona a gdzie błyszczy się.

Skóra mieszana

Większość osób zauważy że skóra na różnych partiach poradziła sobie zupełnie inaczej. Najwięcej osób ma skórę mieszaną. Najczęściej błyszczący będzie nos, broda oraz początkowo ściągnięte czoło, na którym z czasem gruczoły łojowe zwiększyły swoją aktywność i stało się bardziej tłuste. Policzki często będą normalne, bądź suche i podrażnione.
Problemem skóry mieszanej może być tendencja do rozszerzonych ujść gruczołów łojowych i krostek. Pogrubiona warstwa martwych komórek naskórka daje wrażenie szarej i szorstkiej w dotyku skóry.
Podstawą pielęgnacji skóry mieszanej jest Divine Elixir który ma działanie porządkujące funkcjonowanie naskórka. Niacynaid i azeoglicyna działają regulująco i mikrozłuszczająco, a liczne wyciągi roślinne i kwas hialuronowy ochronnie, przeciwzapalnie i nawilżająco. W kolejnym kroku rutyny pielęgnacyjnej na twarz można nałożyć bezolejowy Divine Cream, który działa silnie nawilżająco i ochronnie ale nie obciąża skóry.

Skóra sucha

Po teście będzie ściągnięta, szorstka, a nawet swędząca. W skrajnym przypadku mogą być widoczne łuszczące się skórki. Niektórzy zauważą drobne zmarszczki na policzkach i przy oczach, które pojawiły się w wyniku ściągnięcia skóry. Niedobór zarówno wody, jak i lipidów w naskórku powoduje, że jest ona mniej odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne oraz szybciej się podrażnia. Brakuje jej nawilżenia i natłuszczenia. Skóra sucha mamy wrażenie, że szybko „wypija” kremy. Niestety ten rodzaj skóry predysponuje do szybszego pojawiania się pierwszych zmarszczek np. z odwodnienia.
Skóra sucha zareaguje ukojeniem na pielęgnację Supreme Balm lub Divine Cream. Bardzo ciekawym i niezwykle korzystnym połączeniem dla skóry suchej jest zmieszanie Divine Cream z odrobiną Supreme Balm. Silnym wsparciem procesów regeneracji i ochrony zaburzonego funkcjonowania skóry suchej jest Divine Secret Serum.

Skóra tłusta

Po upływie doby bez użycia kosmetyków, skóra tłusta będzie błyszcząca na przeważającej części twarzy. Może być błyszcząca nie tylko w strefie T. Skóra tłusta zazwyczaj ma tendencję do widocznych i rozszerzonych ujść gruczołów łojowych oraz do zaskórników. Może mieć szary kolor oraz tendencję do stanów zapalnych.

Najważniejsza rada: nie wysuszaj, działaj mikrozłuszczająco.

Wysuszanie i nadmierne matowienie może wywołać wtórny łojotok. W pierwszym momencie skóra ma mniej sebum i jesteśmy zadowoleni z poprawy wyglądu. W kolejnym etapie skóra staje się odwodniona, naskórek jest szorstki i traci dużo wody. Skóra chcąc ratować nawilżenie zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, co dodatkowo skleja nadmiar suchego naskórka i predysponuje do zapychania się ujść gruczołów łojowych i stanów zapalnych.
Dla skóry tłustej jedynym kosmetykiem pielęgnacyjnym może być Divine Elixir lub u osób po 30 r. ż. Divine Secret Serum. Bezolejowe formuły zabezpieczą nawilżenie skóry. Nie obciążą gruczołów łojowych. Obydwa kosmetyki będą również bardzo dobrą bazą pod makijaż.

Skóra normalna

Po 24 h bez kosmetyków skóra normalna będzie w dobrej kondycji. Może być lekko błyszcząca, dość gładka w dotyku. Ma dobry balans między nawilżeniem, a natłuszczeniem. Dermatologiczne marzenie wielu kobiet i mężczyzn. Mając skórę normalną nie jesteśmy zwolnieni ze starannej pielęgnacji. Procesy wolorodnikowe i inne przyspieszające starzenie zachodzą w tej skórze podobnie, jak w innych typach skór. Skóra normalna może mieć taką samą tendencję do przebarwień, jak skóry problematyczne.
Pamiętaj o działaniu antyoksydacyjnym i ochronnym na komórki skóry. Divine Cream zaspokoi i utrzyma wszystkie cztery harmonie skóry. Dvine Secret Serum jest tarczą przeciw wolnym rodnikiom i kosmetykiem o silnym działaniu antiaging, którego potrzebuje każda skóra nawet ta pozornie niewymagająca.

Nie tylko cztery rodzaje...

Każdy z tych czterech wyżej opisanych rodzajów skóry może być dodatkowo:

  • odwodniony
  • wrażliwy
  • trądzikowy
  • naczynkowy
  • z tendencją do przebarwień
  • lub wykazywać cechy skóry dojrzałej.

Nie ma idealnego sposobu na bezbłędne określenie dynamicznie się zmieniających potrzeb i funkcjonowania skóry. Dlatego warto obserwować skórę i reagować na jej zmiany.

W filozofii Samarite należy dbać o cztery harmonie skóry aby zapewnić jej dobrostan. Harmonia nawilżenia, harmonia lipidów, harmonia regeneracji i harmonia naczyń krwionośnych. Bez względu na rodzaj skóry troska o te cztery aspekty jej funkcjonowania znacząco ułatwia pielęgnację i pozwala cieszyć się ze skóry bez względu na jej rodzaj.

 


Pozwól, by Samarité zaopiekowało się Twoją skórą.

Autor
Ekspert Samarité
Wioletta Kaniewska
mgr farmacji, kosmetolog

0
POWIADOM MNIE O DOSTĘPNOŚCI PRODUKTU